Νίκη στην Handball Premier για τον Biaco Monte Δράμα 86 επικράτησε με 32-28 απέναντι στον Ιωνικό

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Δράμα, όπου ο Biaco Monte Δράμα 86 αντιμετώπισε τον Ιωνικό σε αγώνα για την 10η αγωνιστική της Handball Premier. Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, η Δράμα επικράτησε με 32-28, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα της Δράμας μπήκε στην 8άδα φτάνοντας τους 9 βαθμούς, ενώ ο Ιωνικός παρέμεινε στην 10η θέση με 6.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και για τις δυο ομάδες που συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν προς το τέλος να πάρουν μια διαφορά δυο τερμάτων (12-10) στο 29′, όμως οι παίχτες του Μάκη Παπακώστα με δυο τέρματα στο τελευταίο λεπτό, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 12-12.

Στην επανάληψη, μετά το 35′ οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και έφτασαν να προηγηθούν με 6 τέρματα, με τον Τουγκελίδη να κάνει το 25-19 στο 46′. Σε εκείνο το σημείο, φαίνεται ότι οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Ιωνικό να πλησιάσει στα δυο τέρματα στο 49′ (26-24), και στη συνέχεια στο 1 τέρμα (27-26) με τέρμα του Μπουλούμπαση στο 53′.  Οι γηπεδούχοι στα λεπτά που απέμεναν, ήταν πιο ψύχραιμοι και χαμογέλασαν στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 32-28.

ΔΡΑΜΑ 86 – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 32-28

Πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 7-7, 9-8, 10-9, 12-12 (ημ) 17-14, 21-17, 24-19, 27-24, 30-26, 32-28 (τελ)
ΔΡΑΜΑ 86 (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Χαϊτίδης 10, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 1, Κουρουτζίδης 5, Παγωνίδης, Τουνγκελίδης 4, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος 1, Ντράσκιτς 4, Αντάμοβιτς 3, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Θωμίδης 3.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Βάρης, Αϊβαλιώτης 8, Αργυράκης, Γκέρτσος, Π. Μπούτος, Αποστολίδης, Ζαχάρης,  Κρητικός, Βασιλείου – Τσάφος, Μπούτος 8, Συγγάρης, Μαντζόπουλος, Λιόλιος 3, Τσάτσας 6, Μπουλούμπασης 3
Διαιτητές: Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 5-3 Πέναλτι: 3/1 – 4/2.