Νορβηγία – IBU Cup 2: Πρόκριση στο Παγκόσμιο 2023 του Ν. Τσουρέκα – Μέτρια εμφάνιση της Κ.Χαραλαμπίδουτης

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Νικόλαου Τσουρέκα στο Πρωτάθλημα του IBU CUPs διάθλου που ολοκληρώθηκε στην Sjusjoen της Νορβηγίας. Ο Μετσοβίτης πρωταθλητής τερμάτισε 85ος στο αγώνισμα των 4,5 χλμ. με χρόνο 13:10.4, μία άστοχη βολή και πολύ καλή συγκομιδή βαθμών (137,10).

Η επίδοση του Έλληνα χιονοδρόμου ήταν η καλύτερη του φετινή και η δεύτερη καλύτερη του στο συγκεκριμένο θεσμό και του εξασφαλίζει την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών 2023.

Ο Απόστολος Αγγέλης δεν βρίσκεται στην καλύτερη αγωνιστική του κατάσταση και τα αποτελέσματα του ήταν μέτρια για το επίπεδο του. Καλύτερη επίδοση του η 87η θέση με 138,38 βαθμούς IBU στο αγώνισμα των 4,5 χλμ.

Ο Αλέξης Βάνιας και Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου με τις επιδόσεις του έδειξαν ότι, ακόμη, δεν έτοιμοι για αυτό το επίπεδο αγώνων. Καλύτερες επιδόσεις τους ήταν η 111η και η 94η θέσεις αντίστοιχα.

Οι αθλητές μας θα ακολουθήσουν διαφορετικούς δρόμους τον Δεκέμβριο, με τον Απόστολο Αγγέλη να αγωνίζεται στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Hochfilzen της Αυστρίας (7-11/12) και στο IBU Cup 3 στο Obertilliach της Αυστρίας (11-20/12), μαζί με τον Νίκο Τσουρέκα. Ο Αλέξης Βάνιας θα αγωνιστεί από τον Ιανούαριο στα ΙΒU Cup και η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου  του ΕΟΣ Δράμας θα λάβει μέρος στο JIC Πρωτάθλημα, που θα διεξαχθεί στο Μartello της Ιταλίας 8-18 Δεκεμβρίου.