Η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 7-0 την Σέλτικ

barca

Με χατ-τρικ του Μέσι, δύο γκολ του Σουάρες και τέσσερις ασίστς του Νεϊμάρ, η Μπαρτσελόνα νίκησε με 7-0 την Σέλτικ στο “Camp Nou”. Έπιασε πέναλτι του Ντεμπελέ ο Τερ Στέγκερ, αποτρέποντας την ισοφάριση

λικά η καταιγίδα που περίμεναν οι περισσότεροι μετά την ήττα από την Αλαβέςήρθε, καθώς η Μπαρτσελόνα νίκησε με 7-0 την Σέλτικ στην πρεμιέρα του φετινού Champions League.

Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε χατ-τρικ, ο Ινιέστα γκολάρα με σουτ στην κίνηση, ο Λουίς Σουάρες τα δύο τελευταία τέρματα και ο Νεϊμάρ ήταν φανταστικός με ένα γκολ και τέσσερις ασίστς.

Πολύ σημαντικός και ο Μαρκ-Αντρέ τερ Στέγκεν, καθώς ο Γερμανός τερματοφύλακας απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Μουσά Ντεμπελέ, ενώ το σκορ ήταν στο 1-0.

Όσον αφορά στον Λιονέλ Μέσι, αυτό ήταν το 6ο χατ-τρικ του στο Champions Leagueκαι πλέον είναι αυτός με τα περισσότερα στην ιστορία της διοργάνωσης (έχει 5 ο Κριστιάνο Ρονάλντο).

Το άλλο ματς του 3ου ομίλου (Group C), το Μάντσεστερ Σίτι – Γκλάντμπαχ δηλαδή, αναβλήθηκε λόγω ακραίων καιρικών συνθηκών στην αγγλική πόλη.

Μπαρτσελόνα – Σέλτικ 7-0

Σκόρερς: 3′, 27′ και 60′ Μέσι, 50′ Νεϊμάρ, 59′ Ινιέστα, 75′ και 88′ Σουάρες

Γήπεδο: “Camp Nou”, Βαρκελώνη

Διαιτητής: Οβίντιου Χατσεγκάν (Ρουμανία)

Ο Λιονέλ Μέσι ξεπέρασε το πρόβλημα στον προσαγωγό, ήταν στην 11άδα της Μπαρτσελόνα και χρειάστηκε κάτι λιγότερο από 3 λεπτά για να ανοίξει το σκορ στην αναμέτρηση με την Σέλτικ, με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή.

Είκοσι λεπτά αργότερα οι Σκωτσέζοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Μαρκ-Αντρέ τερ Στέγκεν να ανατρέπει τον Μουσά Ντεμπελέ. Ο 20άχρονος Γάλλος επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας απέκρουσε.

Αφού χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς ήρθε η τιμωρία 3 λεπτά αργότερα, με τον Μέσι να διπλασιάζει τα τέρματά του στο 27′, από ασίστ του Νεϊμάρ, όπως και στο πρώτο γκολ.

Αν κάποιοι πίστευαν πως το ματς δεν είχε τελειώσει, αυτό έγινε στο 50′, με τον Νεϊμάρ να κάνει το 3-0 με εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 59′ ο Ινιέστα έκανε το 4-0 με τρομερό σουτ στην κίνηση από μπαλιά… του Νεϊμάρ!

Ένα λεπτό αργότερα ο Λιονέλ Μέσι συμπλήρωσε το χατ-τρικ του αφού έκανε το “ένα-δύο” με τον Λουίς Σουάρες, αλλά ο Αργεντινός ήταν οφ-σάιντ στην αρχή της φάσης.

Επειδή έπρεπε να σκοράρει και ο Λουίς Σουάρες, ο Νεϊμάρ έκανε και 4η ασίστ, ο Ουρουγουανός με κοντρόλ (στήθος) και γυριστό σουτ στην κίνηση έκανε το 6-0 στο 75′, ενώ σκόραρε και δεύτερη φορά στο 88′ για το τελικό 7-0, από ασίστ του Μέσι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (61′ Ραφίνια), Ράκιτιτς (46′ Ινιέστα), Αντρέ Γκόμες, Μέσι, Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.

ΣΕΛΤΙΚ: Ντε Φρις, Λούστιγκ, Κολό Τουρέ, Σβιατσένκο (68′ Ο’Κόνελ), Τιέρνι, Μπιτόν (76′ ΜακΓκρέγκορ), Γκαμπόα, Σκοτ Μπράουν, Ρόμπερτς (68′ Άρμστρονγκ), Σινκλέρ, Μουσά Ντεμπελέ.

*χαμένο πέναλτι 24′ Ντεμπελέ (απόκρουση Τερ Στέγκεν)